Foråret er kommet til Sundet med blå himmel, solskin og masser af glade mennesker på havnen – og vi har endnu en god grund til at smile! Sejlklubben Sundet har nemlig modtaget en generøs donation fra TrygFonden, som har gjort det muligt for os at købe helt nye redningsveste til vores sejlerskole.
Vi er utroligt taknemmelige for støtten fra TrygFonden, som arbejder for at udvikle befolkningens vandkompetencer og styrke sikkerheden på og ved vandet. Gennem støtte til udstyr og kurser – som redningsveste, livredningskurser og andet sikkerhedsudstyr – hjælper TrygFonden med at forhindre drukneulykker ved strande, havne og søer over hele landet.
De nye redningsveste kommer primært til at blive brugt på Sejlklubben Sundets sejlerskole, hvor vi uddanner kommende sejlere i kunsten at færdes sikkert på vandet. Det betyder, at vores elever nu kan lære at sejle i endnu bedre og mere sikre rammer.
Tak til TrygFondens representant fra Region Hovedstaden, Mette og tak til vores skolechef Michael.
Stemningen var helt i top, da vi på en dejlig forårsdag kunne tage de nye veste i brug for første gang – omgivet af en summen af glade stemmer, flagrende standere og det smukke syn af sejl i horisonten.
Endnu en gang – et stort TAK til TrygFonden for at hjælpe os med at passe godt på hinanden på vandet!